Операторът на товарни дронове „Дронамикс“ ще работи с летището в Балчик по част от тестовите си полети.
Летателната програма, която се извършва като част от процеса по сертифициране на товарния дрон на дружеството „Черен лебед“, се очаква да започне преди края на годината, съобщават от Община Балчик.
„Дронамикс“ вече има всички нужни разрешения от съответните национални и международни органи.
Пълномащабната версия на дрона „Черен лебед“ може да пренесе 350 кг на разстояние от 2500 км.
„Дронамикс“ е първият стратегически партньор в сферата на дроновете на Международната въздушно-транспортна асоциация (IATA) и е първата товарна дрон компания в Европа с лиценз за операции, посочва се още в съобщението на местната администрация в Балчик.
През септември дружеството обяви партньорство с Cotesa - европейски производител на компоненти за аерокосмически и автомобилни компании. Съгласно подписано споразумение между двете компании товарните дронове на „Дронамикс“ ще се произвеждат в завод на Cotesa в Германия.
Дружеството се договори и със Zero Petroleum, които ще доставят гориво с нулеви емисии за полетите.
„Дронамикс“ получи разрешение за карго полети в ЕС през май т.г. Очакванията на компанията са да започне да осъществява търговски полети догодина.
Цената на акциите на „Дронамикс Кепитъл“ – дружеството, което дава на инвеститорите достъп до регистрираната във Великобритания Dronamics Global, поскъпват три пъти спрямо нивата от първичното публично предлагане. Последните сделки са на ниво от 3,2 лева за брой.
Акциите на „Дронамикс Кепитъл“ дебютираха на пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса (БФБ) в края на декември 2021 г. Пазарната капитализация на дружеството е над 17 млн. лева.
Свързани компании:


Собственици: Всички атракциони в България ще спрат да работят от 2 октомври
На 10 и 11 юни променят движението в участък на "Хемус" в платното за Варна
Статистиката показва, че българите, които се завръщат у нас, са повече от заминаващите
Бански костюми, пощенски картички и снимки: Изложба разкрива курортното минало на Варна
Няколко района във Варна останаха без вода заради аварии
AI без милионни бюджети: Платформа на БАН отваря вратите за българския бизнес
Старите сортове може да се окажат ключ към адаптацията към новия климат
Дигиталният агроном навлиза в земеделието чрез AI, софтуер и дронове
Европа планира да разшири таксите за емисии до чужди авиокомпании
Златото поевтинява след новите атаки на САЩ срещу Иран
Този непознат знак решава най-големия проблем с трафика
Mitsubishi продължава да търси място на Eclipse
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
Volkswagen премахва част от екстрите в колите
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Омбудсманът: МОН да провери за технически сривове и спорни задачи на матурите
ПП за спряната помощ за Украйна: Трябва да подкрепяме жертвата, не агресора
Васко Кръпката и Конкурент на After Party сцената на Midalidare Rock
Западни медии ни пращат в руска орбита заради оръжията за Украйна
Нотариуса е изнудвал с компромати магистрати и данъчни